מקרה השבוע: תולעת הפארק בקריות

מאת: ד"ר שלמה עמיאל

סנדי, לברדורית בת 9
הגיעה למרפאה עם חום גבוה, וחולשה קשה עד כדי חוסר יכולת לעמוד.

בלילה גם השתעלה הרבה.  בתקופה שקדמה לארוע זה סנדי ירדה במשקל למרות שלא נעשתה לה דיאטה, וכן הקיאה לעיתים קרובות .

בשל התלונה על שיעולים והקאות בוצעו צילומי רנטגן בהם עלה חשד למסה בבית החזה, שאינה נמצאת בריאות עצמן.

ממצאי הצילום והיסטוריה של הקאות מדי יום העלו חשד שמדובר בנגיעות בספירוצרקה לופי = תולעת הפארק.

באותו ערב בוצעה בדיקה אנדוסקופית בה מושחלת מצלמה קטנה אל תוך הושט של הכלב. בבדיקה  נחשפו מסות רבות וגדולות בושט של סנדי.  המסות נראו בשלב סרטני שכבר לא ניתן לריפוי.  לאור הממצאים הערכנו כי מצבה הרע של סנדי נובע הן מהגידולים עצמם והן מגרורות שנשלחו. לבקשת הבעלים בוצעה המתת חסד.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 קצת על תולעת הפארק:

התולעת הצעירה נמצאת בגופה של חיפושית זבל קטנה. כאשר כלב אוסף מזון בחוץ הוא עלול לבלוע את החיפושית. התולעים משתחררות בקיבה של הכלב וחודרות לדופן הקיבה.  משם הן נודדות דרך דופן כלי הדם עד שהן מגיעות לושט.  בהגיען לושט הן מתישבות בדופן ומטילות ביצים שמופרשות עם הצואה.

באזור בו יושבת התולעת נוצרת תגובת דלקת שעוטפת את התולעת  = גרנולומה. גרנולומה זו תופסת מקום בושט ומפריעה בבליעה.  ישנם כלבים שבשלב זה יראו סימנים של הקאות ופליטות של מזון לא מעוכל.  אם המחלה מאובחנת בשלב זה היא ניתנת לטיפול וריפוי.

במידה שהכלב לא מראה סימנים מיוחדים, או לא מובא לאבחון במרפאה, הגרנולומות לאחר זמן רב יכולות להפוך לגידולים סרטניים. טיפול בשלב זה כבר לא יעזור.  ישנם סיבוכים נוספים שנובעים מתולעים אלו ועלולים להיות קטלניים.

מאחר שהתולעת אינה נמצאת בקיבת הכלב אלא נודדת בגוף, טיפול רגיל נגד תולעים (תילוע) לא פוגע בה.  למרות זאת, ניתן למנוע את המחלה וזאת ע"י זריקה של חומר טיפולי אחת לשלושה חודשים.  מדובר בחומר שהורג את התולעים במידה שהכלב כבר נדבק.  אין מדובר במניעה של הדבקה עתידית ולכן יש לחזור על הטיפול בתדירות גבוהה. לצערינו סנדי לא קיבלה את הטיפול המונע למחלה זו. בכלב שמטופל באופן סדיר , המחלה מאוד מאוד נדירה.

השם "תולעת הפארק" הינו כינוי שנולד לאחר שהתולעת נמצאה לראשונה בשנות ה 90 בכלבים שנהגו להסתובב בפארק רמת גן. מאז התולעת הפכה להיות מאוד נפוצה בכל אזור מרכז הארץ. באזור הצפון היא פחות נפוצה אך המקרה של סנדי מלמד אותנו שהיא כאן !

ההדבקה בתולעת אינה אך ורק בכלבים שיוצאים לפארק . כל כלב שנוטה מדי פעם לאכול דברים מהרצפה, הן אם בטיול והן בחצר הפרטית של הבית , נמצא בסכנת הדבקה.

אנו קוראים לכם וממליצים בחום להביא את הכלבים באופן סדיר לטיפולים מונעים כנגד התולעת הקטלנית.

כתובת: סימטת נר הלילה, מושב שבי ציון. שילוט ברור בפתח הישוב.

 :ליצירת קשר 04-9820193

Making pets healthy and people happy

©2019 created by Tamar Kutnick 0538284889

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now